Wycieczka – Litwa, Łotwa i Estonia.

Koło Gospodyń Wiejskich z Leśna w dniach 30.06- 05.07.2024 organizuje wycieczkę autokarową do krajów nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Szczegółowy program wycieczki znajduje się na stronie internetowej naszej parafii.

Termin wycieczki  30.06-05.07.2024 
Ilość osób: 46 osób + 2 kierowca + pilot
Organizator:  Gabriela Warnke, kom. 662641217 
Autokar: własny

Trasa: Litwa – Łotwa – Estonia /6 dni/

Ramowy program:

Dzień 1 – 30.06.2024

 Wyjazd z Leśna godziny poranne (do uzgodnienia – uczestnicy zostaną powiadomieni)

– Przyjazd do Kłajpedy w godzinach popołudniowych

Po drodze postój na posiłek.

Zakwaterowanie

Obiadokolacja

Po obiadokolacji spacer z pilotem po Starówce, czas wolny

Nocleg.

Dzień 2 – 01.07.2024

Śniadanie

Spacer po Kłajpedzie:

Port, w którym możemy zobaczyć Czarnego Ducha- mroczną statuę umocowaną do nadbrzeża. Wyobraża ona legendarną postać, która w XVI wieku miała ukazać się przerażonemu strażnikowi portu i ostrzec go, że miastu kończą się zapasy.

Plac Teatralny z pomnikiem Anusi z Tharau, bohaterki wiersza miłosnego poety Szymona Dacha.

Pałanga – krótki spacer po mieście

Szawle – Góra Krzyży

Salaspis (Kircholm) – Pomnik Bitwy pod Kircholmem , która toczyła się 27 września 1605 roku w czasie wojny o Inflanty w latach 1600-1611. Wojsko polsko-litewskie pod dowództwem hetmana  polnego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, pokonało trzykrotnie większe liczniejszą armię szwedzką.

Jurmala – miejscowość wypoczynkowa, spacer po plaży

Przejazd do Rygi

Starówka Ryska– wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej. Dom Bractwa Czarnogłowych, zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. „Trzej Bracia”, Ratusz, Mała i Wielka Gildia, Katedra Domska, kościół Św. Jakuba, budynek parlamentu, Pomnik Wolności. Najpiękniejsza secesja.

Zakwaterowanie w Rydze

Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3 – 02.07.2024

śniadanie

Spotkanie z przewodnikiem:

Przejazd do miejscowości Kieś, którego główną atrakcją turystyczną miasta są ruiny średniowiecznego zamku warownego. Warownia wzniesiona została na początku XIII wieku w miejscu dawnego drewnianego grodu warownego Wendowów założonego przez Zakon Kawalerów Mieczowych. Nowy murowany zamek został wybudowany na planie kwadratu o boku 60 metrów. Liczne rozbudowy i modernizacje warowni trwały aż do początku XVI wieku. 

Sigulda – brama wjazdowa do Parku Narodowego Gauja zwanego „Szwajcarią Łotewską”, nad wąwozem rzeki Gauja.

W mieście znajduje się 800-letni zamek. A w zasadzie to ruiny zamku, które znajdują się zaraz obok nowo wybudowanego XIX- wiecznego zamku. Na wejściu do niego znajdują się metalowe rzeźby żołnierzy.

Jaskinia Gutmana –  jedna z malowniczych grot na Łotwie. Jest też największą jaskinią jaką można spotkać w krajach nadbałtyckich. Od wieków dla Bałtów stanowiła miejsce wręcz kultowe. Z tym niezwykłym miejsce są związane liczne legendy. Jedna z nich opowiada o pewnej pięknej dziewczynie o imieniu Maija, zwaną później Różą Turaidy.

zamek w Turaidzie pochodzący z początków XIII w. jest najciekawszym elementem Rezerwatu Muzealnego Turiada. Jego nazwa oznacza w języku litewskim – Ogród Thora i idealnie opisuje twierdzę wraz z jej okolicą. Budowla wyrasta z drzew blisko brzegów rzeki Gauja niczym statek z czerwonej cegły.

– przejazd kolejką linową nad rzeką

Zakwaterowanie w Parnu.

Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4 – 03.07.2024

Śniadanie

Parnawa-Virtsu-prom na wyspę MUHU, trzecią pod względem wielkości wyspa Estonii, zaraz po Saremie i Hiumie. Wyspa jest ciekawą atrakcją dla amatorów znalezisk archeologicznych – odnaleziono tu cmentarzyska i kurhany stare ok. 2500 lat.

Przyjazd do Tallinna,

zwiedzanie Tallinna: Dolne i Górne Stare Miasto z charakterystycznymi basztami „Długim Hermanem” i „Grubą Małgorzatą”, kościół św. Olafa z 42 metrową wieżą, Sobór Aleksandra Newskiego.

Zakwaterowanie w Tallinie

Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 5 – 04.07.2024

Śniadanie

Przejazd do Wilna

Po drodze wizyta w pałacu w Rundale uznany za najpiękniejszą na Łotwie budowlę barokowo-rokokową, określaną mianem „łotewskiego Wersalu” – wstęp.

Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 6 – 05.07.2024

Śniadanie

– zwiedzanie z Wilna przewodnikiem:

Sanktuarium Matki Boskiej w Ostrej Bramie, cerkiew św. Ducha, brama bazyliańska, Plac Ratuszowy i z zewnątrz Uniwersytet Wileński oraz pałac prezydencki, Plac Katedralny i katedra, Góra Zamkowa, kościół św. Anny i zespół klasztorny bernardynów. Cmentarz na Rossie,

Obiad

Wyjazd w drogę powrotną do Leśna

Cena: 2 750,00 PLN/os przy 46 osobach płacących

Świadczenia:

 • ubezpieczenie /KL: 250 000 PLN, NNW: 30 000 PLN, BP: 2 000 PLN, choroby przewlekłe i nowotworowe/
 • opieka pilota,
 • usługi przewodnickie /4 dni/,
 • 5 noclegów,
 • 5 śniadań,
 • 5 obiadokolacji,
 • opłata promowa od osoby,
 • obiad 6-go dnia,
 • utrzymanie 2 kierowców,
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 • Pałac w Rundalach – wystawa + ogród
 •  Koszty transportu, opłaty drogowe oraz parkingowe
 • Opłata promowa za autokar  w obie strony

Informacje dodatkowe:

 1. We wszystkich krajach obowiązuje waluta EURO
 2. Warto zaopatrzyć się w monety na toalety
 3. W sklepach, restauracjach można płacić kartą płatniczą