Standardy ochrony małoletnich.

W związku z ustawą „Kamilkową” wypracowano w naszej diecezji i parafii standardy ochrony dzieci i młodzieży. W specjalnej zakładce na naszej stronie internetowej znajdziemy wszelkie instrukcje jak postępować w przypadku zetknięcia się z krzywdą wyrządzaną dzieciom i młodzieży. Znajdziemy też potrzebne numery telefonów w razie zaistnienia trudnych sytuacji w naszych rodzinach i w parafii.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W PARAFII

BEZPIECZNE ZASADY KONTAKTU

• Wybieraj oficjalne, ogólnodostępne i przygotowane miejsca do spotkań. Sakrament pokuty
    i pojednania oraz spotkania modlitewne lub duchowe powinny odbywać się tylko w specjalne do tego wyznaczonych miejscach, takich jak konfesjonał, kaplica lub biuro parafialne.
  • Unikaj przebywania z dorosłym w odizolowanych warunkach.
  • Nie przebywaj w parafialnych pomieszczeniach mieszkalnych bez opieki rodzica lub opiekuna prawnego.
  • Pozostawaj zawsze pod opieką osoby dorosłej. Nie bądź pod wyłączną opieką innego dziecka.
  • Nie podróżuj prywatnymi samochodami bez zgody rodziców lub opiekunów.
  • Nie przechodź na „ty” z dorosłym.
  • Pamiętaj, że stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec Ciebie jest zakazane.

BEZPIECZNE WYJAZDY

• Organizacja spotkań:
    • Twoi rodzice zawsze muszą wiedzieć, kiedy będą spotkania.
    • Rodzice muszą zawsze wyrazić pisemną zgodę na Twój udział.
    • Twoi rodzice muszą poznać określone zasady odbioru i komunikacji elektronicznej.
    • Podczas wyjazdu rodzice lub opiekunowie mają prawo do kontaktu z Tobą lub opiekunem.

BEZPIECZNY KONTAKT W ŚRODOWISKU CYFROWYM

• Korzystanie z komunikatorów i e-maili.
    • Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy. Uważaj, co piszesz w Internecie.
    • Dorośli nie powinni wysyłać Ci wiadomości po godzinie 22:00. Wyjątkiem jest sytuacja,
      gdy wiadomość jest wysyłana do całej grupy i rodzice lub opiekunowie wyrazili na to zgodę.
  • Bezpieczny dostęp do Internetu.
    • Parafie, które udostępniają Internet, muszą stosować środki bezpieczeństwa, które blokują dostęp do nieodpowiednich treści. Dzięki tym zabezpieczeniom, korzystanie z Internetu będzie dla ciebie bezpiecznie i odpowiednie do Twojego wieku.

Pamiętajcie! Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zawsze informujcie rodziców lub opiekunów, gdzie się znajdujecie i co robicie. W każdej sytuacji pamiętajcie o szacunku dla siebie nawzajem i dla osób starszych. Zaufanie: Jeśli coś was niepokoi, zawsze możecie porozmawiać z rodzicami, opiekunami lub duchownym, któremu ufacie.

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ WYKAZ NUMERÓW TELEFONÓW,
POD KTÓRYMI RÓWNIEŻ ZNAJDZIESZ WSPARCIE:

• 800 70 2222 / wsparcie w kryzysie psychicznym  bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu
  • 116 123 / wsparcie w kryzysie emocjonalnym bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu
  • 22 594 91 00 / wsparcie w depresji  bezpłatnie, środy i czwartki w godz. 17.00-19.00
  • 800 108 108 / wsparcie dla osób w żałobie i po stracie  bezpłatnie, w dni powszednie
    w godz. 14.00-20.00
  • 112 / numer alarmowy bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu