Powołani w kościele. Tydzień modlitw o powołania.

W Polsce niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku przeżywany będzie pod hasłem „Powołani w Kościele”.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie KEP duszpasterz krajowy powołań ks. prof. Marek Tatar z UKSW zaznaczył, że powołania to sprawa całego Kościoła, duchownych i świeckich.

„Całe życie duszpasterskie Kościoła koncentruje się na doprowadzeniu człowieka do dojrzałego wyboru swojej drogi życia – dotyczy to zarówno kapłaństwa, życia konsekrowanego, jak i małżeństwa” – powiedział ks. prof. Tatar.

Podkreślił, że „wszystkie powołania są komplementarne, to oznacza, że jedno bez drugiego nie może się harmonijnie rozwijać”. „Każde duszpasterstwo w diecezji jest zatem ukierunkowane na powołania” – wskazał profesor UKSW.

Wyjaśnił, że „powołanie nie jest czymś, co się wypracowuje, czy do czego można kogoś zachęcić, tak jak to się robi za pośrednictwem reklamy, ale stanowi Boży dar, który domaga się od człowieka odkrycia i przyjęcia”.

„Powołanie to tajemnica między człowiekiem a Bogiem, ale także obranie pewnego stylu życia. Ważne zatem jest właściwe odczytanie i rozeznanie powołania” – powiedział duchowny.

Zwrócił uwagę, że obecnie u młodych ludzi nastąpiło przesunięcie czasu rozeznawania.

„Wcześniej człowiek rozeznawał swoją drogę życia przed podjęciem decyzji o wstąpieniu do seminarium czy zakonu, a następnie ją potwierdzał lub weryfikował w czasie formacji. Obecnie młody człowiek przychodzi do seminarium i dopiero w tym miejscu chce rozeznać, jaka jest jego droga w życiu” – powiedział ks. prof. Tatar.

Dodał, że coraz więcej kandydatów do seminariów czy nowicjatów skończyło już studia. „Oni wymagają zupełnie innej formacji” – ocenił.

„W związku z tym Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań (KRDP) KEP planuje otworzyć roczne studium na UKSW, gdzie duchowni i świeccy będą mogli pogłębić wiedzę i poznać właściwe narzędzia dzięki, którym będą w stanie owocnie pomagać młodym ludziom” – powiedział PAP ks. prof. Tatar.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. W tym dniu wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego, rozważają też papieskie orędzie przygotowane na ten czas.