Pierwsza część ołtarza odnowiona.

W poniedziałek 10.07.2023 wróciła po konserwacji pierwsza część ołtarza głównego naszej świątyni. Odrestaurowane zostały pilastry, uszaki górne i dolne, obraz św. Franciszka z Asyżu i fryz z Duchem Świętym. Uzupełniono ubytki polichromii, usunięto wtórne warstwy szlagmetalu i aluminium, uzupełniono ubytki drewna, wykonano rekonstrukcję złoceń i srebrzeń, usunięto z obrazu wtórny werniks, obraz św. Franciszka z 1906 roku z desek przeniesiono na krosno malarskie. Prace zostały odebrane przez konserwatora z Gdańska. Dziękuję za wykonaną pracę pani konserwator Agnieszce Przepióra z Torunia. Całość inwestycji wyniosła blisko 130 tyś zł. (72 279,73 z dotacji Gminy Brusy, 15 000 wyniosła dotacja z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i pozostała część z kasy parafialnej). Jeszcze raz dziękuję Panu Burmistrzowi Gminy Brusy i Radnym Gminy za przychylność i troskę o dziedzictwo kulturowe, dziękuję urzędnikom WUOZ w Gdańsku. Dziękuję wszystkim wiernym naszej parafii i nie tylko za wspieranie prac inwestycyjnych. Prawdopodobnie 2 część ołtarza głównego pójdzie do renowacji już w listopadzie tego roku.

Efekt prac jest widoczny. Czekamy, aż uda się zrobić całość ołtarza.