Ogłoszenia 16.07.2023

Dzisiaj msze święte o godz. 8.00, 10.00 i 11.30.

Bardzo serdecznie dziękuję za udział i modlitwę w nabożeństwie fatimskim.

W środę po mszy świętej o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 W czwartek od 16.00 do 16.45 wystawienie Najświętszego Sakramentu i dodatkowa okazja do spowiedzi.

W tym tygodniu przypada święto św. Marii Magdaleny (22.07.).

Za tydzień w niedzielę będziemy modlić się za wszystkich kierowców i podróżujących, prosząc o bezpieczną jazdę. Stowarzyszenie MIVA Polska zdobywa fundusze na środki transportu dla misjonarzy  organizując akcję 1 grosz za 1 kilometr. Będzie możliwość wsparcia tej akcji przy wyjściu ze świątyni, jak również przy poświęceniu pojazdów, które odbędzie się po każdej mszy świętej.

Zachęcam do udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Można dołączyć do grupy kaszubskiej, która wychodzi 30 lipca 2023 r. z parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie o godz. 6.30. Przewodnikiem tej grupy jest ks. Tomasz Mizyk, z którym można się skontaktować pod numerem telefonu: 586 812 600. Dodatkowe informacje na stronie parafialnej.

W poniedziałek wróciła po konserwacji pierwsza część ołtarza głównego naszej świątyni. Odrestaurowane zostały pilastry, uszaki górne i dolne, obraz św. Franciszka z Asyżu i fryz z Duchem Świętym. Uzupełniono ubytki polichromii, usunięto wtórne warstwy szlagmetalu i aluminium, uzupełniono ubytki drewna, wykonano rekonstrukcję złoceń i srebrzeń, usunięto z obrazu wtórny werniks, obraz św. Franciszka z 1906 roku z desek przeniesiono na krosno malarskie. Prace zostały odebrane przez konserwatora z Gdańska. Dziękuję za wykonaną pracę pani konserwator Agnieszce Przepióra z Torunia. Całość inwestycji wyniosła blisko 130 tyś zł. (72 279,73 z dotacji Gminy Brusy, 15 000 wyniosła dotacja z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i pozostała część z kasy parafialnej). Jeszcze raz dziękuję Panu Burmistrzowi Gminy Brusy i Radnym Gminy za przychylność i troskę o dziedzictwo kulturowe, dziękuję urzędnikom WUOZ w Gdańsku. Dziękuję wszystkim wiernym naszej parafii i nie tylko za wspieranie prac inwestycyjnych. Prawdopodobnie 2 część ołtarza głównego pójdzie do renowacji już w listopadzie tego roku.

W piątek 14 lipca ogłoszono listę beneficjentów Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a wśród nich znalazła się nasza parafia. Kwota przyznanej dotacji to 960 400 zł, która będzie przeznaczona na konserwację dachu i elewacji naszego kościoła parafialnego.

Pod koniec sierpnia zostanie powołana nowa rada duszpasterska i ekonomiczna naszej parafii. Jeżeli ktoś chciałby aktywnie animować życie duszpasterskie oraz zaangażować się w troskę o sprawy materialne, proszę o zgłoszenie swojej kandydatury do 15 sierpnia. Pod koniec wakacji obecna rada duszpasterska i ekonomiczna na spotkaniu podsumuje dotychczasowe działania w naszej parafii.

W sobotę 22 lipca 11 młodych osób z naszej parafii wraz ze mną wyrusza autokarem z Bytowa na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w Portugalii. Po drodze odwiedzimy ważne miejsca tj. Lourdes, Fatimę. Santiago de Compostela. Zapewniamy o modlitwie w tych sanktuariach i o modlitwę prosimy. Do dnia 11 sierpnia zastępować mnie będzie ks. Marek Szynkowski. Wszelkie sprawy parafialne proszę kierować do księdza Marka pod numerem telefonu 796 101 899.

Kościół to miejsce szczególne, w którym należy się godnie zachowywać, ale również być stosownie ubranym. Zwracam się z prośbą, by w czasie letnim zakładać strój świąteczny, godny tego miejsca.

 Życzę wszystkim błogosławionego tygodnia, a wypoczywającym dobrej pogody
i regeneracji sił duchowych i fizycznych.                                                                  

         ks. Damian Drozdowski