Ogłoszenia 1.11.2020

Dzisiaj obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte o godz. 8.00, 10.00 (transmitowana na facebooku.) i 12.30. W kościele na mszy i nabożeństwach obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Istnieje możliwość przyjmowania komunii świętej na rękę. Osoby przyjmujące komunię świętą na rękę podchodzą do komunikującego w pierwszej kolejności. Korzystajmy z dezynfekatorów zamontowanych przy wejściach do świątyni. W naszym kościele na mszy lub nabożeństwie może być 40 osób. Bardzo proszę o zrozumienie. Niech pierwszeństwo mają ci, którzy ofiarowali intencję mszalną. Po mszach świętych tj. 9.00 11.00 i 13.30 będzie możliwość przyjęcia sakramentalnej komunii, dla tych którzy oglądali transmisję mszy świętej on-line. Dwie msze w sobotę o 16.00 i o 17.00 będą o charakterze mszy niedzielnej.

Z racji zamkniętych cmentarzy nie będzie wcześniej zapowiadanych modlitw na nowym i na starym cmentarzu. Kolekta z dzisiejszej niedzieli to kolekta inwestycyjna. Bóg zapłać za składane ofiary. Można je składać również do puszki przed wejściem do kościoła lub dokonać wpłaty na konto.

W dzień zaduszny będą sprawowane w naszym kościele trzy msze święte: o godz. 10.00. 17.00 i 18.00. Ta ostatnia msza sprawowana za zmarłych w intencjach zbiorowych będzie transmitowana na facebooku. Będzie możliwość przyjęcia sakramentalnej komunii świętej poza liturgią o godz. 10.30, 17.30 i 19.00

Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a. Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b. Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo  jeśli podejmą medytacyjną  lekturę  jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Zakończyliśmy miesiąc z nabożeństwami październikowymi dziękuję wszystkim, którzy jednoczyli się na tej modlitwie w kościele jak i w domach rodzinnych.

W środę nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

W tym tygodniu obchodzimy w liturgii wspomnienie św. Karola Boromeusza (4.11)

Przed nami dni eucharystyczne miesiąca listopada. Dodatkowa okazja do spowiedzi 
w czwartek od 15.00 do 16.00 i w piątek od 15.00 do 17.00. Podczas spowiedzi możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. W pierwszą sobotę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 20.00. (będzie ona transmitowana na facebooku.)

W pierwszy czwartek i w pierwszy piątek miesiąca odwiedzę chorych z listy stałej z posługą sakramentalną.

Na naszych parafialnych cmentarzach pojawiły się regulaminy i tabliczki z sektorami. 
W ostatnim czasie dokonano spisu miejsc nagrobnych i pomników. Wszystkie miejsca nagrobne są umieszczone w komputerowym systemie „Fara” do prowadzenia parafii. 
W związku z tym zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich, którzy mają przedłużone (prolongowane) miejsca i dokonane rezerwacje, aby w najbliższym czasie zgłosili się do biura parafialnego w celu odnotowania tego w rejestrze. Chcemy uporządkować sytuację związaną z naszymi cmentarzami. Jednocześnie przypominam, że każde miejsce pochówku zarezerwowane jest na 20 lat po pogrzebie. Każdy kto chce dalej dysponować danym miejscem powinien dokonać jego przedłużenia. Przy braku zainteresowania miejsce cmentarne administrator cmentarza może wykorzystać do kolejnego pochówku. Można też zrezygnować z danego grobu zgłaszając to w biurze parafialnym.

Dnia 9 października odbyła się promocja ministrantów naszej parafii i uroczyste wręczenie kołnierzy ministranckich. 24 października 7 z naszych ministrantów ukończyło w Chojnicach kurs lektorski. Wszystkim gratulujemy z całego serca zaangażowania w służbie Bożej. Przy okazji dziękuję rodzicom ministrantów za pomoc w zakupie nowych kołnierzy. 

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu Władysławowi Łąckiemu i panu Tomaszowi Menczykowskiemu za pomoc w uporządkowaniu terenu ziemi parafialnej 
i przygotowaniu jej do posadzenia sadzonek drzew. 

Z racji pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju zaplanowane na 7.11. spotkanie formacyjne kandydatów do bierzmowania nie odbędzie się.

Za tydzień zbiórka do puszek na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Do nabycia kolejny numer czasopisma: „Pielgrzym”

Życzę parafianom i modlącym się z nami błogosławionego tygodnia. 
      Życzę dużo zdrowia i pogody ducha.      

                                                                                                   ks. Damian Drozdowski