Ekstremalna Droga Krzyżowa.

24 marca br. w piątkowy wieczór, setki osób po raz ósmy podejmie trud Ekstremalnej  Drogi Krzyżowej w Dziemianach. Po wspólnym udziale w Mszy św., każdy indywidualnie lub w małej grupce, bez względu na pogodę rozpocznie swoją wędrówkę na trasie 55, 42 lub 30 km, rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Dziemiańska droga tradycyjnie prowadzi drogami leśnymi i polnymi, nad brzegami jezior i z dala od zabudowań na jedyną w diecezji pelplińskiej – Kalwarię Wielewską. Kilometry są pokonywane w ciszy, przy świetle czołówki. Uczestnikom towarzyszą specjalnie przygotowane rozważania stacji drogi krzyżowej jak i aplikacja w telefonie ze śladem gps, która pomaga podążać zgodnie z wyznaczoną trasą.  

Pierwsza EDK odbyła się w Krakowie w 2009 r. z inicjatywy ks. Jacka Stryczka. Tegoroczna edycja będzie odbywać się pod hasłem: „Idę, bo szukam nadziei”. Jaki jest cel tej nocnej wyprawy? „To doświadczenie Boga w swoich słabościach, po to by stać się piękniejszym człowiekiem mocą Jego zbawczej męki” – wyjaśniają jej pomysłodawcy.

To wyzwanie często staje się przełomem w życiu. Wiem, że to jest może trudne i dziwne dla tych, którzy nigdy nie byli na EDK, ale zapewniam wszystkich, którzy pójdą na Ekstremalną Drogę Krzyżową, że oprócz wysiłku i zmęczenia, ta wędrówka zapewnia możliwość odkrycia siebie. Ta droga zmienia, boli, ale też umacnia wiarę. To straszliwe zmęczenie pozwala zbliżyć się do Boga, odczuć Jego moc w ludzkich słabościach, a w nocnej ciszy spotkać prawdziwego siebie – mówi jeden z uczestników  Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

 Można powiedzieć, że sami uczestnicy swym świadectwem propagują to wyjątkowe przeżywanie Drogi Krzyżowej. W bieżącym roku już ponad 25 miejsc w województwie pomorskim zadeklarowało organizację tej niecodziennej drogi krzyżowej według wymagających standardów zalecanych przez inicjatorów EDK.   

Parafia św. Antoniego w Dziemianach zaprasza mieszkańców okolicznych parafii i gmin na  VIII Ekstremalną Drogę Krzyżową Dziemiany – Kalwaria Wielewska.  To ekstremalne wyzwanie rozpocznie się Mszą św., w piątek 24 marca o godz. 20 w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Po Mszy św.  nastąpi wymarsz na trasy. Przed i po Mszy św. przed kościołem będzie można zakupić pakiety min. specjalne rozważania Drogi Krzyżowej: „Idę, bo szukam nadziei”. Dla chętnych na powrót z Wiela do Dziemian będą czekały autokary. Wszystkie szczegóły o trasach są zamieszczone na stronie: https://edkdziemiany.pl

Zdecydowanych zapraszamy już do zapisywania się na stronie: https://www.edk.org.pl/, gdzie są już prowadzone zapisy na wybrane trasy. Miarą wielkości człowieka jest największe wyzwanie, którego się podjął i wygrał. Odwagi! Do zobaczenia!