APEL POLICJI.

POLICJA PRZYPOMINA I APELUJE
UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW,
KTÓRZY CHCĄ WYŁUDZIĆ OD NAS PIENIĄDZE.

Z uwagi na pojawiające się na terenie powiatu chojnickiego próby oraz dokonane oszustwa metodą „na policjanta”. Prosimy o zachowanie ostrożności. Gdy zadzwoni do nas osoba podająca się za funkcjonariusza Policji i będzie prosić o przekazanie pieniędzy z racji natychmiastowego wsparcia finansowego krewnego, który brał udział w wypadku lub popadł w konflikt a prawem, zachowajmy ostrożność i nie dajmy się zwieść.

         Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Policjanci NIGDY nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie tajnych akcjach. NIGDY też nie proszą o przelew czy wpłatę i przekazanie im pieniędzy.

         W przypadku gdy nasz rozmówca przedstawia się jako Funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego, innej jednostki Policji, czy też prokuratora i pojawi się temat związany z przekazaniem pieniędzy, albo danych do konta bankowego, natychmiast należy powiadomić o tym policję, dzwoniąc pod numer 112.

UWAGA!. Zanim wybierze się numer alarmowy, należy się upewnić, że poprzednia rozmowa została rozłączona.

         Przy tej okazji zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy dzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. zbliżające się święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykłą ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.